Odśnieżanie Warszawa. W jaki sposób usuwają śnieg firmy zewnętrzne i prywatne osoby?
Śnieg u wielu osób wywołuje pozytywne emocje. Jednak dla kierowców i starszych osób to dramat. Ulice i chodniki są śliskie co wpływa na pogorszenie się bezpieczeństwa. W przypadku miast, gmin i powiatów za odśnieżanie odpowiedzialne są odpowiednie podmioty. Kto ma obowiązek odśnieżania w Warszawie? Jakie są znane metody odśnieżania?
Odśnieżanie Warszawa. Kto jest za to odpowiedzialny?
Według ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 roku za odśnieżanie odpowiedzialny jest właściciel obiektu. Takie osoby muszą zająć się usunięciem śniegu z terenu nieruchomości. Właściciel bez problemów może zlecić usunięcie takiej pokrywy firmie zewnętrznej. Jednakże jest on odpowiedzialny za koordynację i doprowadzenie do należytego stanu posesji. Oprócz terenu działki muszą być odśnieżone przylegające do niej chodniki. Za odśnieżanie w Warszawie ulic i terenów miejskich odpowiedzialna jest miasto. W jaki sposób firmy odśnieżają w Warszawie?
Odśnieżanie sprzętem mechanicznym lub łopatą
Wiele firm zewnętrznych oraz prywatnych właścicieli nieruchomości odśnieża chodniki za pomocą mechanicznych odśnieżarek. Sprzęt podobny jest do uniwersalnych kosiarek i używa się go na tej samej zasadzie. Do odśnieżania w Warszawie zazwyczaj stosuje się odśnieżarki elektryczne i spalinowe. Elektryczne są lżejsze i o mniejszym zasięgu i wydajności. Dobre będą do odśnieżenia niewielkich powierzchni. O wiele lepszym wyborem jest zastosowanie spalinowych o większej mocy i wydajności. Lepiej się sprawdzą przy większych powierzchniach. Schemat działania w obydwu maszynach jest identyczny. Odśnieżanie polega na pchaniu urządzenia jak kosiarkę, a śnieg zbierany przez maszynę wyrzucany jest na trawnik. Pozwala to szybkie i efektywne odśnieżenie większej powierzchni, przy tym nie zużywając wiele energii jak w przypadku odśnieżania łopatą. Wiele firm zewnętrznych korzysta również przy odśnieżaniu chodników w Warszawie z łopat. Jest to zajęcie żmudne i pochłania dużo energii.
Zastosowanie pługu do odśnieżania ulic w Warszawie i innych posesji
Firmy zewnętrzne zajmujące się odśnieżaniem Warszawy korzystają z wielu urządzeń. Jednym z nich jest pług, który stosowany jest do odśnieżania większych powierzchni i ulicy. Jest to efektywne i szybkie, a takie pojazdy przy okazji zostawiają sól drogową na ulicy, dzięki czemu auta mają zwiększoną przyczepność do dróg. Właściciele nieruchomości korzystają również np. do odśnieżania parkingu pod galerią czy firmą z innych urządzeń. Świetnie w takim wypadku sprawdzają się kosiarki typu traktorek, ponieważ można z przodu zainstalować pług, dzięki czemu idealnie będzie on odgarniał pokrywę śnieżną z asfaltu. Skorzystanie z takiego rozwiązania to dla wielu przedsiębiorców oszczędność pieniędzy, czasu i siły, a przy tym nie muszą oni korzystać z firm zewnętrznych. Takie zastosowanie kosiarki typu traktorek jet efektywne i wpływa na bezpieczeństwo osób korzystających z posesji.
Zastosowanie chlorku magnezu do odladzania i odśnieżania
Wiele firm świadczących usługi odśnieżania w Warszawie dla podmiotów np. spółdzielni stosują różne środki, które pomagają walczyć z lodem. Powstaje przez niedokładnie odśnieżanie i różnice w temperaturze. Jeżeli za dnia słońce trochę przygrzeje i ociepli, się to śnieg zamieni się w wodę, która do końca nie odparuje. Powoduje to przy wieczornym obniżeniu temperatury zamarzanie chodników. Jest to groźne dla przechodniów, ponieważ lód jest bardzo śliski i można upaść i zrobić sobie krzywdę lub mocno się poturbować. Samochody w takiej sytuacji tracą kontrolę na ulicy, co powoduje wypadki i kolizje. Firmy odśnieżające w Warszawie korzystają z soli drogowej, której działanie rozpuszcza śnieg, dzięki czemu ulice nie zamarzają. Sól drogowa oprócz tej zalety ma wiele innych wad. Ta substancja niszczy rośliny i powierzchnię asfaltu. Przy większych mrozach ta metoda w ogóle nie działa. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw współpracujących z władzami stosuje chlorek magnezu, który jest znacznie skuteczniejszy niż sól drogowa. Nie uszkadza dróg i roślin, zapobiega ponownemu oblodzeniu, a także świetnie się sprawdza przy niższych temperaturach. Na osiedlowych chodnikach też stosowany jest żółty piach, który ma za zadanie zwiększyć tarcie między butami a powierzchnią lodu. To bardziej ekonomiczna alternatywa, jednakże znacznie mniej skuteczna od chlorku magnezu. Jeżeli firmie lub prywatnej osobie zależy na ochronie środowiska i większej wydajności to wydaje się lepszym rozwiązaniem zastosowanie skutecznego chlorku magnezu.